Pomeranian Start IT

Czy warto wejść do IT bez doświadczenia? Na zmianę branży nigdy nie jest za późno!

Szybkie i częste zmiany branży kojarzą się przede wszystkim z młodymi dorosłymi, świeżo upieczonymi absolwentami szkół wyższych czy średnich. Poszukiwanie swojej ścieżki przez osoby w wieku 20-30 lat są czymś całkowicie naturalnym. Kiedy jednak robi się za późno na zmianę branży? Nasza odpowiedź brzmi – nigdy! Zawsze jest dobry czas, aby wejść w nową rolę. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, dlaczego warto zmienić branżę i wystartować w IT, nawet bez wcześniejszego doświadczenia.

Wejście do IT – co nas blokuje?

Rekordy popularności od długiego czasu bije rynek pracy IT. Nic w tym dziwnego, gdy weźmie się pod uwagę jego chłonność i szerokie spektrum możliwości, jakie ma do zaoferowania sektor technologiczny. Wiele osób dosięga jednak obawa, że brak wykształcenia kierunkowego, wcześniejszego doświadczenia lub wiek stanowią barierę nie do przejścia. To szeroko rozpowszechniony mit, z którym dziś się rozprawimy.

Słyszałem/am, że nie ma już miejsc pracy w IT!

Pogłoski o spowolnieniu w branży IT mogą niepokoić. Niewielkie spowolnienie nie oznacza jednak zastoju. Jak zapewniają eksperci z No Fluff Jobs – choć wzrost liczby ofert pracy w IT nie jest już tak lawinowy jak na początku roku 2022, liczba ta jednak wciąż się zwiększa i nic nie zapowiada zatrzymania tej tendencji w najbliższym czasie.

Nie skończyłem/am informatyki – czy mam szansę na pracę w IT?

Nie masz wykształcenia kierunkowego? To żadna przeszkoda! Dla pracodawców nie ma znaczenia dyplom ukończenia odpowiedniej szkoły. Liczy się przede wszystkim odpowiedni sposób myślenia i umiejętności w zakresie programowania. Nie jest istotne, gdzie zdobędziesz kompetencje. Liczy się to co wiesz i Twoja otwartość dalszy rozwój! Nawet do topowych gigantów branży technologicznej trafiają developerzy, którzy uczyli się we własnym zakresie, lub skończyli kurs programowania zapewniający podstawową wiedzę. Nawet 3 miesiące pracy w grupie kursantów mogą przygotować Cię do objęcia juniorskiego stanowiska w IT.

Nie jestem typem “ścisłowca”

Nie musisz być umysłem ścisłym ani mieć doświadczenia w pracy na stanowisku o profilu technicznym. Sektor IT jest otwarty na ludzi z rozmaitym wykształceniem i ścieżką zawodową. Pozornie nieprzydatne umiejętności nabyte w toku dotychczasowej kariery czy edukacji, mogą okazać się niezwykle cenne dla potencjalnego pracodawcy. Na przykład, doświadczenie na stanowiskach urzędowych może stać się ogromnym atutem nie tylko pod względem organizacji pracy i umiejętności dostosowywania trybu wykonywanych zadań do odpowiednich procedur. Sama świadomość funkcjonowania specyficznych wymogów czy przepisów może znacząco ułatwić tworzenie chociażby aplikacji dedykowanej do zarządzania pracą zespołu.

W programowaniu nie brakuje także miejsca dla ludzi z wiedzą językową lub doświadczeniem w pracy kreatywnej. Umiejętność pisania kodu stanowi tylko uzupełnienie innych kompetencji i doświadczeń nabytych w toku kariery. Pracodawcy zwracają także ogromną uwagę na kompetencje miękkie, jak na przykład zdolność do efektywnej pracy w zespole czy korzystania z informacji zwrotnej.

Młodzieńcze lata mam już za sobą

Stanowisko juniorskie w projekcie IT nie jest tożsame z wiekiem, a jedynie z poziomem wiedzy i doświadczenia (które przy odrobinie samozaparcia możesz bardzo szybko wzbogacić i awansować). Praca w IT nie jest domeną wyłącznie dwudziestolatków. Coraz więcej osób decyduje się na wejście w tę branżę po wielu latach przepracowanych w całkowicie innych obszarach. Suma dotychczasowych doświadczeń życiowych i zawodowych może wręcz ułatwić wejście na drogę programowania.

Dlaczego właśnie IT – co przyciąga pracowników

Branża IT przyciąga nowych kandydatów przede wszystkim swoją dostępnością i perspektywą szybko wzrastających zarobków. Duże możliwości awansu i poprawy warunków płacowych niezaprzeczalnie stanowią główny czynnik zachęcający kolejne osoby do wejścia na taką drogę. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na programistów daje szerokie możliwości dla poszukujących nowych perspektyw oraz pole do ewentualnych dalszych zmian ścieżki w obrębie sektora technologicznego.

Oprócz zarobków, zachęcają także atrakcyjne warunki pracy – komfortowe biura z nowoczesnym wyposażeniem lub możliwość pracy zdalnej, elastyczny czas pracy, ciekawe eventy firmowe czy bogate pakiety pozapłacowych benefitów. To także możliwość stania się częścią interesujących projektów, stawiających przed pracownikami nietuzinkowe wyzwania.

Programista na starcie: front-end developer

Raporty z ubiegłych lat nie pozostawiają wątpliwości – najbardziej poszukiwanymi specjalistami w branży IT są wciąż front-end developerzy. To świetna wiadomość dla rozważających podobną karierę. Technologie front-endowe są świetnym sposobem na wejście do branży, umożliwiającym dalszy rozwój. Praca przy front-endzie oznacza działania na widocznych dla użytkownika elementach witryn internetowych, a co za tym idzie – umożliwia szybkie zobaczenie efektów własnej pracy i niemałą satysfakcję.

Jak płynnie wejść do IT bez doświadczenia?

Na szczęście, mamy idealne rozwiązanie. Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Pomorza w ramach projektu Invest in Pomerania Academy, przygotowaliśmy kurs Junior Front-end Developer z unijnym dofinansowaniem w kwocie 4000 PLN dla każdego kursanta. Kurs zakłada 3 miesiące intensywnej pracy pod okiem ekspertów i praktyków w dziedzinie programowania. W programie znalazło się miejsce nie tylko na naukę niezbędnych technologii i narzędzi, ale także cały blok zajęciowy poświęcony kompetencjom miękkim niezbędnym w zawodzie programisty. Uczestnicy od samego startu pracują w realnym środowisku projektowym, wynosząc z kursu nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie pozwalające na szybkie wejście w świat projektów IT. Dodatkowo, kurs zakłada kompleksowe wsparcie w znalezieniu pierwszej pracy w roli programisty.

Nie wahaj się – nie jest za późno za zmianę kariery. Kariera front-end developera jest w Twoim zasięgu niezależnie od wieku i poprzednich doświadczeń. Zapisz się już dziś i za 3 miesiące ciesz się zupełnie nowym zawodem!

Sprawdź inne artykuły.

Zapisz się na kurs!
Chcesz dowiedzieć się więcej? A może od razu chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz, a nasz Zespół skontaktuje się z Tobą i przedstawi Ci szczegóły!