Pomeranian Start IT

Od juniora do seniora - seniority w IT

Zarobki to z pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych aspektów w branży IT. Różnica w średniej wysokości pensji na różnych stanowiskach zależy od doświadczenia, wiedzy i obowiązków. Od czego jeszcze? Jak przejść z poziomu juniora na mida? Na jakie kwoty może liczyć senior? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że warto zostać front-end developerem! 

 

Junior front-end developer

Junior developer to określenie osoby, która stawia pierwsze kroki w świecie IT. Posiada podstawowe umiejętności w dziedzinie programowania, ale musi się przystosować do pracy w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Na stanowisku juniora spodziewaj się pracy pod czujnym okiem starszych kolegów z zespołu oraz intensywnej nauki. Na tym etapie w nie będziesz mieć jeszcze możliwości wyboru przydzielanych zadań – początkowa praca polega na realizowaniu powtarzalnych i względnie nieskomplikowanych działań.  

Jako osoba niedoświadczona, nie musisz obawiać się także kontaktu z klientem. Dla juniora wszystko jest nowe – wykorzystywane przez firmę języki i narzędzia programowania, organizacja i tryb pracy nad projektami. Tego trzeba się nauczyć lub douczyć. Początki w IT wymagają poświęcenia, warto jednak zainwestować swój wolny czas na doszkalanie się.  

Jak szybciej przejść od juniora do mida?

Aby przejść na poziom mid front-end developera musisz umieć sprawnie poruszać się w podstawowych językach do tworzenia witryn czy aplikacji – HTML, CSS i JavaScript. Trzeba biegle znać ich główne schematy, rozumieć do czego służą i być w stanie stworzyć działający, konkretny kod. Przyda się także rozumienie języka angielskiego w stopniu średniozaawansowanym. Jest on potrzebny do pracy z kodem, a większość narzędzi i materiałów niezbędnych do pracy stworzono w tym właśnie języku. 

Mid front-end developer

Mid developerem masz szansę zostać już po 2-4 latach. Czas poświęcony na naukę na stanowisku juniora powinien zmienić cię z początkującego i niedoświadczonego świeżaka w zręcznego, zahartowanego i w pełni samodzielnego programistę/kę, który potrafi napisać własny kod i uzyskać rozwiązania bez potrzeby proszenia o pomoc. Middle developer zwykle bywa na pierwszym planie w niemal każdej społeczności programistycznej. W konsekwencji tego specjaliści średniego poziomu to ci, którzy realizują główną część prac programistycznych w większości projektów.  

W przeciwieństwie do juniorów, mid developerzy nie potrzebują dużej pomocy ani nadzoru, sprostają wszystkiemu samodzielnie, a rozumiejąc technologie i kody używane w projektach, mają więcej zadań. Skoro junior skupia się najbardziej na pisaniu przejrzystego, prostego kodu, mid musi zweryfikować, czy kod jest zrozumiały i napisany zgodnie z wymaganiami projektu.  

Senior front-end developer

Senior developer jest zobowiązany rozumieć język kodowania, a nie określone frameworki, które na ogół są jedynie ludzkimi opiniami przebranymi w dokumentację API. Musi także kontynuować naukę od bardziej doświadczonych osób i zapewniać opiekę swoim mniej wprawionym rówieśnikom bez zachęty – przekazywanie wiedzy powinno być jednym z jego głównych celów.  

Standardowym obowiązkiem seniora jest także zarządzanie czasem bez nadzoru i bezustanne komunikowanie ważnych zmian kierownictwu projektu. Bez wątpienia powinien on być skłonny do aktywnego dokumentowania swojego kodu w ramach procesu rozwoju. Dobry senior systematycznie dąży do doskonalenia procesu zespołu programistów i narzędzi, których używa do rozwiązywania problemów. Senior developer przejmuje inicjatywę, nie musi prosić o pozwolenie, aby załatwić sprawę. Zazwyczaj bywa przedstawicielem całego zespołu podczas porozumiewania się z wewnętrznymi interesariuszami i klientami zewnętrznymi. 

Seniority, języki programowania a zarobki

Jak zatem wyglądają zarobki front-end developerów na poszczególnych poziomach zaawansowania?  

Według danych ukazanych w 2022 roku na portalu nofluffjobs.pl, zarobki na stanowisku front-end developera przedstawiają się następująco:  

Mediana zarobków wśród junior front-end developerów, używających języka JavaScript wynosi 6975 zł brutto miesięcznie. TypeScript to średnio 7500 zł brutto, a HTML 6150 zł brutto

Mediana zarobków mida w JavaScript to 15000 zł brutto. TypeScript inkasuje 15125 zł brutto, HTML 14000 zł brutto

Jeśli chodzi o zarobki seniora, posługującego się językiem JavaScript, mediana zarobków to 18500 zł brutto, TypeScript18775 zł brutto, natomiast senior korzystający z HTML to 17560 zł brutto.  

Sprawdź inne artykuły.

Zapisz się na kurs!
Chcesz dowiedzieć się więcej? A może od razu chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz, a nasz Zespół skontaktuje się z Tobą i przedstawi Ci szczegóły!