Pomeranian Start IT

Zainwestuj w przyszłość - zarobki w IT

Marzy Ci się, aby zacząć nowy rozdział w życiu i wyjść z codziennej rutyny? Interesuje Cię technologia, a doskonalenie się sprawia Ci satysfakcję? Ekscytuje Cię myśl o nowym samochodzie, mieszkaniu lub wakacjach na drugim końcu świata? Rozpocznij karierę w IT! 

To sektor, który słynie z ogromnych perspektyw zawodowych, ciekawych projektów, a przede wszystkim – braku monotonii. Nie musisz mieć ukończonych studiów kierunkowych, żeby zacząć pracę w jego obrębie. Przyszłościowy zawód, wysokie zarobki – to wszystko jest w zasięgu twojej ręki. 

Dowiedz się, ile zarabia front-end developer, a ile tester. Sprawdź możliwy awans finansowy wraz z nabytym doświadczeniem. Przekonaj się, że w tej branży płaca rośnie z każdym miesiącem! 

Czym właściwie jest IT?

Information Technology (technologia informacyjna) stanowi połączenie programowania z telekomunikacją. To dział, który zajmuje się przede wszystkim tworzeniem rozwiązań technologicznych i oprogramowania. Są one niezbędne wielu firmom do realizacji celów biznesowych i wymagają wsparcia ze strony różnego rodzaju wykwalifikowanych specjalistów. Sprawnie przebiegająca współpraca z wewnętrznym działem IT bądź dostawcą usług technologicznych to jeden z głównych elementów prawdziwego sukcesu firmy we współczesnym świecie. Daje ona bowiem możliwość pozyskiwania większej liczby klientów, oferowania lepszych usług i kreowania nowych kierunków rozwoju, co bezpośrednio przekłada się na zyski przedsiębiorstwa.

Co robią specjaliści w tej branży?

Zakres obowiązków ekspertów IT jest bardzo obszerny. W sektorze funkcjonuje mnóstwo różnorodnych specjalizacji, zajmujących się wieloma zadaniami – od analizy potrzeb, przez tworzenie rozwiązań i oprogramowania, wizualną oraz funkcjonalną optymalizację serwisów, aż po realizowanie szkoleń, przygotowujących do stworzonego systemu lub pomoc użytkownikom w obrębie codziennej obsługi sieci informatycznej. Z pewnością odnajdziesz się w którymś z tych kierunków! 

Specjalizacje w IT

Według Badania Społeczności IT, przeprowadzonego na bulldogjob.pl, najliczniejszymi grupami są: Programista (57%), Tester (15%) i DevOps (11%). Ustępują im Project Manager (6%), Analityk (6%), następnie – Data Science (2,9%) i Architekt IT (2,6%). 

Popyt na rynku IT

Dynamiczny rozwój sektora powoduje, że zapotrzebowanie na pracowników z tego obszaru stale rośnie. Według danych biura statystycznego U.S. Labor, światowy deficyt kadry w IT osiągnął poziom 40 mln, a do 2030 roku może się jeszcze podwoić. Inne źródła donoszą, że na polskim rynku jest już 50 tys. nieobsadzonych stanowisk w branży.  W styczniu 2022 roku odnotowano największy wzrost ofert pracy w obszarze technologii informacyjnej (86% w porównaniu do stycznia 2021). 

Zarobki a forma zatrudnienia

Zarobki w IT różnią się w zależności od doświadczenia, specjalizacji i formy zatrudnienia.  

Przykładowo: 

Pensja seniora przy umowie o pracę – zależnie od specjalizacji i technologii, waha się od 10 250 PLN do 28 650 PLN brutto, podczas gdy przy B2B oscyluje pomiędzy 16 500 zł a 30 500 zł. Skąd taka różnica? 

Tym, co definiuje Umowę o Pracę (UoP), a tym samym odróżnia ją od kontraktu Business to Business (B2B), jest występowanie stosunku pracy. Oznacza to, że pracownik powinien wykonywać obowiązki na rzecz pracodawcy w wyznaczonym miejscu i czasie oraz pod jego kierownictwem, zaś za wykonaną pracę otrzymuje ustalone wynagrodzenie. Inaczej dzieje się w przypadku samozatrudnienia, w którym osoba fizyczna musi założyć własną działalność – może to być Jednoosobowa Działalność Gospodarcza (JDG) lub spółka. 

Co jest preferowane?

Według corocznego badania polskiej społeczności IT – przeprowadzonej przez portal bulldogjob.pl, dominującą formą zatrudnienia jest UoP (57%). 

Umowa o pracę

Za zaletę etatu należy uznać brak konieczności samodzielnego rozliczania składek ZUS i podatków – wszystko stoi po stronie pracodawcy. W przypadku umowy o pracę także ZUS jest częściowo pokrywany przez zatrudniającego. Zatrudniony/-a na etacie programista/-ka ma prawa pracownicze zapewniające: 

 • wolne weekendy, 
 • stabilizację finansową,  
 • z góry założone godziny pracy i zakres zadań, 
 • płatny urlop wypoczynkowy czy okolicznościowy, 
 • urlop macierzyński, tacierzyński i rodzicielski z wynagrodzeniem 80% podstawowej pensji, 
 • wynagrodzenie chorobowe, wynoszące zazwyczaj 80% podstawowego wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. 
 
Będąc na UoP, trzeba liczyć się z trudniejszymi negocjacjami satysfakcjonujących stawek. Zatrudnienie na pełny etat wymaga poniesienia większych kosztów przez pracodawcę niż w przypadku rozliczenia B2B. Minusem może być także praca pod kierownictwem przełożonego i odgórnie narzucane zasady, dotyczące czasu i miejsca wykonywanych obowiązków. 

B2B

Własna działalność wiąże się z większą elastycznością z uwagi na brak ścisłych wskazań wynikających z kodeksu pracy. Samozatrudnienie pozwala

 • większą swobodę w negocjowaniu i organizacji czasu pracy, 
 • możliwość podjęcia współpracy z kilkoma klientami jednocześnie, a co za tym idzie – realizowania większej liczby zleceń, 
 • rozliczanie wydatków związanych z pracą (np. zakupu samochodu, paliwa czy komputera) – generowanie kosztów obniża kwoty podatków, 
 • większą swobodę w negocjowaniu i organizacji czasu pracy. 

 

W początkowym okresie samozatrudnienia można skorzystać z ulg ZUS

 • przez pierwsze 6 miesięcy nie ma obowiązku opłacania ubezpieczenia społecznego, 
 • kolejne 24 miesiące związane są z możliwością wyboru stawek preferencyjnych.  

 

Mimo powszechnej opinii na temat braku płatnego urlopu w B2B, na podstawie ustaleń zapisanych w umowach, przysługuje on 51% samozatrudnionych (badanie społeczności IT, bulldogjob.pl). Niestety, ta forma zatrudnienia nie zapewni Ci wynagrodzenia chorobowego czy związanego z urlopem macierzyńskim. 

Minusem rozliczenia B2B jest obowiązek samodzielnego opłacania podatków czy ubezpieczeń ZUS. Można skorzystać z pomocy biura rachunkowego, ale odpowiedzialność za terminowe uiszczenie opłat leży po stronie przedsiębiorcy. Samozatrudniony jest obciążony kosztami, jakie pracodawca poniósłby na rzecz pracownika zatrudnionego na etat. 

Wzrost wynagrodzeń w IT

Zarobki w branży nieustannie rosną i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. W ciągu ostatnich 6 miesięcy nastąpił wzrost płac średnio o 10 %, a wysoka inflacja będzie go dynamizować w najbliższych miesiącach. Według raportu Devire przewidywane średnioroczne wzrosty wynagrodzeń wyniosą od 15% do 20% w zależności od specjalizacji, a w przypadku najbardziej doświadczonych ekspertów mogą sięgnąć nawet 25%.  

Z danych No Fluff Jobs wynika, że w ciągu roku mediana dolnych widełek wynagrodzeń w przypadku B2B zatrzymała się na poziomie 14 000 zł netto, a górna wzrosła o 5% – do 20 000 zł netto. W przypadku UoP średnie górne widełki zatrzymały się na pułapie 15 000 brutto, a dolne – 9 400 zł brutto

Zarobki junior developera

Junior developer to zwykle osoba, która dopiero wkracza do świata IT. Niewielkie doświadczenie powoduje, że najczęściej pracuje pod okiem mida lub seniora i wykonuje prostsze zadania. Jej głównym zadaniem jest nabieranie wprawy, korzystanie ze wskazówek wyższych stopniem specjalistów i rozwijanie umiejętności.  

Zarobki middle developera

Wraz z doświadczeniem junior przechodzi na poziom mid. Na tym stanowisku nie potrzebuje już opieki – potrafi samodzielnie wykonywać powierzone zadania. Mid jest w stanie zarządzać łatwiejszymi projektami i mniejszym zespołem, a także może rozmawiać z klientem o technicznych aspektach projektu.  

Zarobki seniora

Senior developer to najbardziej doświadczony programista w zespole. Samodzielnie pracuje nad złożonymi projektami, niekiedy kilkoma naraz. Prowadzi duże teamy i potrafi efektywnie rozdzielać zadania pomiędzy ich członków – zgodnie z kwalifikacjami i planem projektu. Podejmuje strategiczne decyzje i omawia z klientami najlepsze rozwiązania.  

Branża IT bezustannie się powiększa i dynamizuje. Wymaga przede wszystkim dużo samozaparcia i chęci, ale niesie za sobą ogromne możliwości. Nie musisz mieć wykształcenia w danym kierunku, żeby zacząć (a możesz to zrobić w każdej chwili). Jeśli ciężko pracujesz i chcesz zdobywać nowe umiejętności, szanse szybkiego awansu są naprawdę duże. Rozwój sektora gwarantuje zapotrzebowanie na pracowników i przyczyna się do tworzenia coraz nowszych specjalizacji. Nie musisz przywiązywać się do jednego kierunku – masz możliwość przebranżowienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaczął już teraz!  

Sprawdź inne artykuły.

Zapisz się na kurs!
Chcesz dowiedzieć się więcej? A może od razu chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz, a nasz Zespół skontaktuje się z Tobą i przedstawi Ci szczegóły!